Seznámení
Ahoj, já jsem Bára a před dvěmi lety jsem založila podcast o domácím vzdělávání a cestování. Je to takový zápisník naší rodiny, o našich cestách i radostech a strastech spojené s domácí výukou. Poslední dobou mi chodily dotazy, zda plánuji i nějakou čtecí psanou podobu, tak jsem se rozhodla udělat webovky, které budou můj podcast doplňovat. Pojďte se nejdříve s námi seznámit a dozvědět se, jak to celé vzniklo.
Když se řekne "domácí vzdělávání", spoustu lidí napadne, že je to něco výjimečného či neobvyklého. U nás to ale vyplynulo tak nějak přirozeně. Můj starší syn měl v předškolním ročníku vleklé problémy s astmatem, které se stále více zhoršovaly. Proto jsme se rozhodli cestovat ještě intenzivněji, abychom mohli všichni trávit čas spolu u moře nebo na horách, kde se mu dýchá mnohem lépe. Jenže předškolní docházka už je povinná, rozhodla jsem se jej v pololetí odhlásit (i kvůli šikaně ze strany dětí), aby nám vznikl prostor pro cestování. Trochu do toho hodil vidle covid, my jsme proto vycestovat nemohli a tak jsem začala více poslouchat podcasty. Zaujala mě spousta témat, ale nejvíce cestování. Když jsem naposlouchala spoustu cestovatelských podcastů, zjistila jsem, že mi vlastně chybí cestování se staršími dětmi. S mladšími dětmi do šesti let, které chodí teprve do školky, jsem našla poměrně dost cestovatelských podcastů. Marně jsem ale hledala podcasty o cestování s dětmi staršími šesti let, nenašla jsem žádné. Možná to bude tím, že děti už chodí do školy a cestují potom s rodiči spíše o prázdninách nebo ve dnech státních svátků.
Největším překvapením pro mě bylo, jaký byl pozitivní vliv individuálního vzdělávání na syna . Najednou jsme nemuseli každé ráno spěchat, omlouvat se za pozdní příchody a přeskakovat ranní rituály. Syn doma rozkvetl, objevil novou chuť učit se věci, které ho opravdu zajímaly. Velmi se utužily i sourozenecké vztahy s maličkou sestřičkou. Navíc jsem si ověřila, že i když něco nesplňuje přesně "tabulky" (u nás to byla kresba), dá se to snadno dohnat hravou formou. Syna zajímaly geometrické tvary a logika, rozhodla jsem se proto jej motivovat ke kreslení formou jeho zálib. Střecha jako trojúhelník, čtverec jako okno. A najednou to šlo! Ze čmáranic a bezduchých nešťastných linek se staly pomocí geometrických tvarů moc pěkné obrázky, které mu začaly dávat smysl.
S nástupem do školy jsme se jen utvrdili v tom, že domácí výuka je pro něj správná volba. Domškoláctví neznamená sedět jen doma. Právě naopak. Protože covid už byl na ústupu, mohli jsme konečně vyrazit do světa. Začalo to Filipínami už před covidem, kde se starší syn v osmnácti měsících doslova "rozešel" na pláži. A tak jsme jen navázali na naše cestovatelské touhy a přání. Itálie, Řecko, Chorvatsko, Anglie, Bulharsko, Litva, Baleárské ostrovy… Každá země s sebou přinesla nejen vzpomínky a dobrodružství, ale i spoustu nenuceného učení. Děti se tak přirozeně seznámily s mapami, jazyky, odlišnými kulturami, a dokonce si procvičovaly i matematiku – třeba když jsme přepočítávali zahraniční měny.
Než jsem nahradila blog podcastem, psala jsem články, které měly u přátel a známých docela úspěch. A pak, když jsem zjistila, že "podcastový svět" mi nabízí ještě větší volnost a prostor, rozhodla jsem se, že do toho šlápnu. Naše cesta je zábavná a pro mnohé inspirativní. Skrývá spoustu radosti, ale i přešlapů, kterých se vy dopustit vůbec nemusíte. Chci naše zkušenosti šířit dál – mezi rodiče, kteří by rádi cestovali, ale nevědí, jestli je to s dětmi vůbec reálné. A věřte mi, že je! Na konci roku 2024 jsme si pořídili kočičku a tak jsme si tu naši cestovatelskou laťku opět trošku zvýšili. Pokud to půjde, chceme totiž cestovat i s ní.
Teď se těším, že vám budu v dalších článcích a epizodách podrobněji vyprávět o našich výletech, sdílet tipy, kde se dobře najíst, co navštívit a jak vypadá naše domškoláctví. Zatím jsme zapsaní na škole Březová, která má s domácím vzděláváním bohaté zkušenosti a podporuje nás v našem způsobu života.
Pokud vás cokoli zaujalo nebo byste rádi věděli víc, ozvěte se mi. Ráda poradím, jak skloubit cestování, individuální vzdělávání a rodinný život tak, aby to bavilo rodiče i děti. A třeba i vás naladím na myšlenku, že domškoláctví není nic nedosažitelného – může být skvělou příležitostí k tomu, abyste společně prozkoumali svět. Ať už u moře, ve městě, nebo klidně na chalupě v Krkonoších. Hlavní je společný čas a chuť objevovat!
P.S: pokud máte nějakou chalupu, chatu, zkrátka místo, které byste chtěli vypromovat, určitě se mi ozvěte.